Council

Leadership and Governance

The Industry Applications Society Governing Body is the IAS Council and the Council is comprised of all Society Officers, Department Officers and Committee Chairs, Past Presidents, and Chapter Delegates. The Society Council meets annually and is empowered to elect officers, ratify amendments to the Constitution and establish major policy.

Members of the Executive Board

  • Andy Knight, President
  • Ayman EL-Refaie, President Elect
  • Avoki Omekanda, Vice President
  • Tamas Ruzsanyi, Treasurer
  • Wei-Jen Lee, Past President

Technical Department Chairs

  • Process Industries Chair – Nehad El-Sherif
  • IPCSD Chair – Luca Solero
  • I&CPS Chair – Rob Hoerauf
  • MSDAD Chair – Akshay K. Rathore

Operating Department Chairs

  • Awards – Radu Bojoi
  • Branding and Communications – Usman Muawar
  • CMD – Srikanth Pillai
  • Education – Pericle Zanchetta
  • Meetings – Chiara Boccaletti
  • Publications – Leon Tolbert
  • Standards – Ray Crowe

Members-At-Large

  • Payman Dehghanian
  • Ankita Dwivedi
  • Sidra Malik
  • Luigi Martirano
  • David Mazur
  • Kashim Muttaqi
  • Adil Usman
  • Keith Waters

Standing Committee Chairs

  • Constitution and Bylaws – Wei-Jen Lee
  • Diversity and Inclusion – Pia Torres
  • Financial Planning – Tamas Ruzsanyi
  • Nominating – Wei-Jen Lee
  • Long Range Planning – Ayman EL-Refaie

Past Presidents Who Are Current IEEE Members

  • 1988 – Lloyd A. (Pete) Morley
  • 1990 – Linos J. Jacovides
  • 1991 – Ronald M. Jackson
  • 1992 – M. Dayne Aldridge
  • 1995 – Barry C. Brusso
  • 1997 – Paolo Tenti
  • 1998 – Carlton E. Speck
  • 1999 – Ira J. Pitel
  • 2000 – Caio A. Ferreira
  • 2002 – R. Mark Nelms
  • 2003 – Jerry L. Hudgins
  • 2004 – Kevin Peterson
  • 2005-2006 – H. Landis Floyd II
  • 2007-2008 – S. Mark Halpin
  • 2009-2010 – Thomas A. Nondahl
  • 2011-2012 – Bruno Lequesne
  • 2015-2016 – David B. Durocher
  • 2017-2018 – Tomy Sebastian
  • 2019-2020 – Georges Zissis
  • 2021-2022 – Wei-Jen Lee

Committee Chairs

MSDAD (Manufacturing Systems Development & Applications) Technical Department

  • Chair – Akshay Rathore
  • Vice Chair – Pascal Dupuis
  • Electrostatic Processes – Hak Joon Kim
  • Industrial Automation and Control – Kashem Muttaqi
  • Industrial Lighting and Displays – Laurent Canale
  • Awards and Recognition – TBD, vacant
  • Fellows and Senior Members – Maciej Noras
  • Nominations and Appointments – Pascal Dupuis
  • Secretary – TBD, vacant

PID (Process Industries) Technical Department

  • Vice Chair – Open
  • Cement Industry – Brian Keefe
  • Electrical Safety – Dan Doan
  • Metals Industry – Juan M. L. Ronda
  • Mining Industry – Helder de Paula
  • Petroleum and Chemical Industry – Kevin Peterson
  • Pulp and Paper Industry – Mark Zawadzki
  • Awards and Recognition – position vacant
  • Fellows and Senior Members – position vacant
  • Nominations and Appointments – position vacant

I&CPSD (Industrial & Commercial Power Systems) Technical Department

  • Vice Chair – Sergio Panetta 
  • Secretary – Saleh Saleh
  • TBCC – Daleep Mohla
  • Codes and Standards – Keith Waters
  • Energy Systems – Yuan-Kang Wu
  • Power Systems Engineering – Xiaodong Liang
  • Power Systems Protection – Carson Bates
  • Rural Electric Power – Sean Kufel

IPCSD (Industrial Power Conversion Systems) Technical Department

  • Vice Chair – Luca Solero
  • Standards – Emmanuel Agamioh
  • Nominations – Pericle Zanchetta
  • Electric Machines – Greg Heins
  • Industrial Drives – Luca Zarri
  • Industrial Power Converter – Xiaonan Lu
  • Power Electronic Devices and Components – Francisco Lannuzzo
  • Renewable and Sustainable Energy Conversion Systems – Akshay K. Rathore
  • Transportation Systems – Mohammad Anwar
  • Awards and Recognition – Robert Guenther
  • Conference Development – Xianoan Lu
  • Diversity, Equity and Inclusion – Giovanna Oriti

Awards Operating Department

  • Nominating – Akshay Rathore
  • Fellows Review – Radu Bojoi
  • Outstanding Achievement Award – Tomy Sebastian
  • Society Distinguished Service – Barry Brusso
  • Outstanding Young Member Achievement Award – Leila Parsa
  • Outstanding Young Member Service Award – Abdul Ofoli
  • Outstanding Educator/Mentor Award – Iqbal Husain

Chapters and Membership Development Operating Department

Chapters Area Chairs
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R1 – Jiangbiao He
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R2 – Andrew M. Novotny
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R3 – Osama A. Mohammed
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R4 – David Mindham
  • IAS Technical Chapters Area Chair: R5 – James J. Mercier
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R6 – Vahid Salehi Pour Mehr
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R7 – Usman Munawar
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R8 – Giuseppe Parise
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R9 – Pedro Jose Duran
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R10 East and South Asia – Rajesh Kumar Pindoriya
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R10 Southeast Asia, Australia and Pacific – Akshay Kumar Rathore
SB Chapters Area Chairs
  • IAS SB Chapters Area Chair, R1-6 – Abla Hariri
  • IAS SB Chapters Area Chair, R7 – Nikhil Valsan
  • IAS SB Chapters Area Chair, R8 Europe/Africa – Habib M. Kammoun
  • IAS SB Chapters Area Chair, R8 Middle East – Sameth Ezzat Betamo
  • IAS SB Chapters Area Chair, R9 Latin America – Caio Ruviaro Dantas Osorio
  • IAS SB Chapters Area Chair, R10 East Asia – Zhou You
  • IAS SB Chapters Area Chair, R10 South and Southeast Asia, Australia and Pacific – Arif Ahmed
Education Operating Department
  • Webinar Committee Chair – Payman Dehghanian
  • Tutorial Committee Chair – Akshay Kumar Rathore
  • PCDRM Committee Chair – Neshad Mendis
Meetings Operating Department
  • Vice Chair – Tamas Ruzsanyi
  • Area Chair – Payman Dehghanian
  • Area Chair – Surya Doola
  • Area Chair – Chiara Boccaletti
  • 2023 Annual Meeting Chair – Andy Knight
  • 2024 Annual Meeting Chair – Ayman EL-Refaie
Publications Operating Department
  • Transactions Committee – position vacant
  • Transactions Editor-in-Chief – Kashem Muttaqi
  • Transactions: Deputy Editor-in-Chief – Kashem Muttaqi
  • Magazine Editor-in-Chief – David Durocher
  • Scholar One Administrator – Pete Wung
  • IEEE Journal of Emerging and Selected Topics in Power Electronics – Tsung-Juu (Peter) Liang
  • Open Access Journal Editor-in-Chief – Pericle Zanchetta