Council Listing

IEEE Industry Applications Society Council Members

Members of the Executive Board

  • President: Tomy Sebastian
  • President Elect: Georges Zissis
  • Vice President: Wei-Jen Lee
  • Treasurer: Chiara Boccaletti

Technical Department Chairs

  • MSDAD Chair: Mohammad Uddin
  • I&CPS Chair:  Andrew Hernandez 
  • IPCD Chair: Po-Tai Cheng
  • Process Industries Chair: Steve Coppinger

Operating Department Chairs                   

  • Awards:  J. Marcos Alonso
  • CMD:  Peter Magyar
  • Education:   Iqbal Husain
  • Meetings:   Tamas Ruzsanyi
  • Publishing:   Ahmed Rubaai
  • Standards:   Daleep Mohla

Members-At-Large  

  • Aldo Boglietti
  • Ming Cheng
  • Ayman EL-Refaie
  • David Eng
  • Tom E. Johnson
  • Andy Knight
  • Akshay Rathore
  • Srikanth Vasudevan

Standing Committee Chairs                         

  • Constitution and Bylaws: David B. Durocher
  • Electronic Communications Chair:  Clifton Oertli
  • Financial Planning: Chiara Boccaletti
  • Inter-Society Cooperation: Avoki Omekanda
  • Nominating: David B. Durocher
  • Long Range Planning: Wei-Jen Lee 

Past Presidents who are current IEEE members 

  • 1979 H. Paul Meisel
  • 1988 Lloyd A. (Pete) Morley
  • 1989 Eugene J. Fagan
  • 1990 Linos J. Jacovides
  • 1991 Ronald M. Jackson
  • 1992 M. Dayne Aldridge
  • 1993 Baldwin Bridger, Jr.
  • 1994 Thomas A. Lipo
  • 1995 Barry C. Brusso
  • 1996 Fred C. Trutt
  • 1997 Paolo Tenti
  • 1998 Carlton E. Speck
  • 1999 Ira J. Pitel
  • 2000 Caio A. Ferreira
  • 2001 Robert D. Lorenz
  • 2002 R. Mark Nelms
  • 2003 Jerry L. Hudgins
  • 2004 Kevin Peterson
  • 2005-2006 H. Landis Floyd II
  • 2007-2008 S. Mark Halpin
  • 2009-2010 Thomas A. Nondahl
  • 2011-2012 Bruno Lequesne
  • 2013-2014 Blake Lloyd
  • 2015-2016 David B. Durocher*

*IAS Executive Board Member

Committee Chairs              

MSDAD Technical Department

  • Electrostatic Processes:  Masaaki Okubo
  • Industrial Automation and Control:  Babak Nahid-Mobarakeh
  • Industrial Lighting and Displays: J. Marcos Alonso*

Process Industries Technical Department                       

  • Cement Industry: Corinne Fields
  • Electrical Safety:  Stephen Wilson
  • Metals Industry:  Thomas J. Donise
  • Mining Industry:   David Mazur
  • Petroleum and Chemical Industry:  Peter R. Baen
  • Pulp and Paper Industry:  Greg W. Drewiske

I&CPS Techncial Department

  • Vice Chair Technical: Rasheek Rifaat
  • Vice Chair Papers: Massimo Mitolo
  • Secretary: Kent Sayler
  • Codes and Standards:  Marcelo Valdes
  • Energy Systems: Mahesh Illindala
  • Power Systems Engineering:  Sergio Panetta
  • Power Systems Protection:  Rob Hoerauf
  • Rural Electric Power:  Chris Brooks

IPCSD Technical Department

  • Electric Machines: Andy Knight*
  • Industrial Drives:  Michael Harke
  • Industrial Power Converter:  Pericle Zanchetta
  • Power Electronic Devices and Components: Shashank Krishnamurthy
  • Renewable and Sustainable Energy Conversion Systems: Ylimaz Sozer
  • Transportation Systems Committee: Burak Ozpineci

Awards Department Operating Department                    

  • Nominating Committee:  Kouki Matsuse
  • Fellows Review Committee:  Aldo Boglietti*
  • Outstanding Achievement Award:  Longya Xu
  • Society Distinguished Service:  Louie J. Powell
  • Outstanding Young Member Achievement Award:  Burak Ozpineci 
  • Outstanding Young Member Service Award:  Blake Lloyd

Chapters and Membership Development Operating Department  

  • Chapter and Member Awards and Contests Committee Chair: Lesley Ann Arakkal
  • Chapter Development Committee Chair: Srikanth Vasudevan P* 
  • Chapter and Member Promotion and Support Committee Chair: Christina-P. Malliou
  • Event Organization Committee Chair:  Aristotelis Farmakis
  • Membership Development Committee Chair: Megha Tak
  • Travel Awards Committee Chair: Beáta Polgári 
  • Zucker Planning and Operation Committee Chair:  Mark Halpin
  • Graduate Student Thesis Contest Committee Chair:  Yao Yingbei

Chapters Area Chairs

  • IAS Technical Chapters Area Chair, R1: Hazem A Huss
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R2: Andrew M. Novotny
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R3: Osama A. Mohammed
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R4: Gary M. Waugh
  • IAS Technical Chapters Area Chair: R5: Sunita Kulkarni
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R6: David Eng*
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R7: Blake Lloyd
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R8: Igor Kuzle
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R9: Jose E. Correa
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R10 East and Southeast Asia and Pacific: Darmawan Soetanto
  • IAS Technical Chapters Area Chair, R10 South Asia: Subrata Mukhopadhyay


SB Chapters Area Chairs

  • IAS SB Chapters Area Chair, R1-3: Ziqiao Liu
  • IAS SB Chapters Area Chair, R4-5: Xin Wang
  • IAS SB Chapters Area Chair, R6: Sanjida Moury
  • IAS SB Chapters Area Chair, R7: Salima Kairzhanova
  • IAS SB Chapters Area Chair, R8 Europe: Yanni Zhong
  • IAS SB Chapters Area Chair, R8 Middle East & Africa: Habib M. Kammoun
  • IAS SB Chapters Area Chair, R9 Mexico: Jorge Ramos-Ruiz
  • IAS SB Chapters Area Chair, R9 Central America: Julio Alexander Garcia Maison
  • IAS SB Chapters Area Chair, R9 South America: José Duran
  • IAS SB Chapters Area Chair, R10 East Asia: Gan Zhang
  • IAS SB Chapters Area Chair, R10 South Asia: Srikanth Vasudevan P
  • IAS SB Chapters Area Chair, R10 Southeast Asia: Jayantika Soni

Education Department Operating Department

  • Webinar Committee Chair: Bruno Lequesne
  • Tutorial Committe Chair: Marcos Alonso*

Meetings Operating Department 

  • 2017 Annual Meeting Chair:  Georges Zissis*
  • 2018 Annual Meeting Chair: Georges Zissis*
  • 2019 Annual Meeting Chair: Wei-Jen Lee*

Publications Operating Department 

  • Transactions Committee:  Kevin Peterson
  • Proceedings:  Barry Brusso
  • Transactions Editor-in-chief:  Thomas A. Nondahl
  • Magazine Editor-in-chief:  H. Landis Floyd
  • Scholar One Manuscripts Administrator:  Louie Powell

Standards Operating Department